Otizmde erken teşhiş umudu

Belirtilerini iki yaşından itibaren göstermeye başlayan otizm hastalığının beyin taramalarıyla çok daha önceden tespit edilebileceği belirtildi.

Otizmde erken teşhiş umudu
Otizmde erken teşhiş umudu Berkant Akkaya

Bilim insanları otizmin herhangi bir bulgu kendini göstermeden önce tanı edilebileceğini bahis etti. Nature dergisinde yayınlanan bir makaleye tarafından bebekler hemen şimdi bir yaşını doldurmadan yapılan beyin taramaları otizmin teşhisini sağlayabilir.

Genel Olarak çocuklar iki yaşına bastığı zamanlarda tanı edilebilen otizmin semptomlarını göstermeden belirlenebilmesi çocukların psikolojik gelişimi için yük talep ediyor.

Yaşamın ilk yıllarında beynin daha sakin olması sebebiyle terapilerin çok önceden, başlatılabileceği belirtiliyor. Sıradan her yüz insanda bir kişide görülen otizm bireylerin davranışlarını ve sosyal yaşamlarını önemli derecede etkiliyor. Teşhisin geç yapılması, çocuğa uygulanan terapilerin etkisini az göstermesine niçin oluyor.

Araştırmaya kendilerinden büyük kardeşlerinde otizm olan 148 çocuk katıldı. Ailede otizmin olması tehlike faktörünü yükselttiği için katılımcılarda bu kriter arandı. sonradan otizm belirtileri gösterecek olan çocukların konuşma gibi karmaşık işlemler esnasında beyinlerinin farklılıklar gösterdiği tespit edildi.

Araştırmanın sonuçları otizmin rehabilitesi ve teşhisi açısında büyük siklet taşıyor. Geniş topluluklar üstünde doğruluğu kanıtlanırsa, yüksek tehlike grubunda olan çocuklar çok geç olmadan icabında tedaviye başlayabilecekler. Hem otizmli çocukların rehabilitesi aynı zamanda ailenin de aynı süreçten geçmesi anlamına geldiği için aileler de bu konuda tedbirlerini alma şansına sahip olacaklar.

otizm belirtileri ne zaman başlar otizm belirtileri 2 yaş otizm tedavisi otizm nasıl anlaşılır otizm testi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Düşünce almaz oran: Yüzde 66'SI FETÖ'cü çıktı!
Düşünce almaz oran: Yüzde 66'SI FETÖ'cü çıktı!
Baykal'ın güldüren halk oylaması hesabı
Baykal'ın güldüren halk oylaması hesabı