Rusya Türk askeri mahsus mi vurdu şok ses kayıtları!

RUSYA'nı El Bab'daki Türk askerlerini vurması olayında yeni gelişmeler yaşanıyor. TSK, Rusya'ya olaydan önce koordinatların gönderildiği bir ses kaydını yolladı. TSK'nın ses kaydı akıllara Rusya Türk askerini bile bile mi vurdu sorusunu getirdi.

Rusya Türk askeri mahsus mi vurdu şok ses kayıtları!
Rusya Türk askeri mahsus mi vurdu şok ses kayıtları!

RUSYA'ya ait savaş uçağının El Bab’da 3 askeri şehit ettiği bombardımanla ilgili TSK 8 Şubat tarihinde yaşananlara uyarı çekiyor. TSK, bombardımandan bir gün önce Rusya’nın kontrolündeki Hmeymim’den roket atılınca benzer gün koordinatları bir kez daha iletmiş ve uyarıda bulunmuş. Kayıt altına alınan bu dikkat, Moskova’ya iletildi.

9 Şubat’ta bir Rus uçağının El Bab’da Türk tankçıların geçici barınak olarak kullandığı binayı bombalamasıyla ilgili şimdiye kadar kamuoyuna yansımamış kayda değer bilgiler ortaya çıktı. Hürriyet'in haberine tarafından, Genelkurmay Başkanlığı, 9 Şubat sabahı meydan gelen olaydan sonra aynı günün akşamı yaptığı açıklamada, bombalamanın ‘kazaen’ olduğunu ve 3 askerin şehit düştüğünü duyurmuştu. Oysa Kremlin Sözcücüsü Dmitriy Peskov, “Koordinatları Türk tarafı verdi. Bize iletilen verilere göre harekât düzenlendiği esnada orada Türk askerinin bulunmaması gerekiyordu” açıklaması yapınca, Genelkurmay 10 Şubat akşamı manâlı bir ayrıntıyı da taşıyan açıklama yapma ihtiyacı duymuştu.

ROKETİ ATAN SURİYE REJİMİ

Türk askerinin yaklaşık 10 günden beri benzer bölgede bulunduğu ve bunun Rusya ile paylaşıldığının vurgulandığı açıklamadaki kayda değer ayrıntı ise, “9 Şubat’taki bombalamadan bir gün öce, 8 Şubat’ta Rusya Federasyonu birliklerinin kontrolünde bulunan bölgeden, ‘dost unsurların’ bulunduğu noktaya bir roket atılması üstüne, Türk askerinin bulunduğu yer koordinatlarının bir kez daha benzer günün gecesi saat 23.11’de Hmeymim’deki Harekât Merkezi’nde sorumlu personele her tarafta iletildiğinin” belirtilmesiydi. Türk tarafının yaptığı incelemeler sonucu 8 Şubat’ta atılan roketin Suriye rejim güçlerine ait olduğu anlaşıldı. 8 Şubat’taki olaydan daha sonra Hmeymim ile irtibatı Eskişehir’deki Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı kurdu. Rusya’ya, daha önce verilmiş arkadaş koordinatlara ait bölgeye roket atıldığı, Suriye’nin bu konuda uyarılması ve arkadaş koordinatların bir kere daha Rusya kadar bilinmesi gerektiğine dair yapılan dikkat kayıt altına da alındı. Bu ses kaydı da 9 Şubat’taki bombalamadan daha sonra Moskova’ya iletildi.

RUS UÇAKLARINA AMANSIZ PEŞINE DÜŞÜP TAKIP

9 Şubat’la ilgili bilinmeyen bir öteki reel de, bombalamanın ardından benzer bir olay yaşanmaması için Türk savaş uçaklarının Suriye üstünde Rusya savaş uçaklarına kimi süre keskin manevralar da yaparak paralel şekilde kısa sayılmayacak bir vakit uçmaları oldu. Türk uçaklarının hudut hattı ile El Bab arasındaki amansız takibi sonucu, Rus uçakları bir vakit daha sonra Hmeymim’deki üslerine geri döndüler. Türk Hava Kuvvetleri’ne ait uçakların bir haftadan beri 7/24 esasına göre Suriye sınır hattından El Bab’a kadar olan bölgede uçuş yaptığı öğrenildi.

REJİM YANILTMIŞ OLABİLİR

Ankara, 9 Şubat’taki olayın “Rusya Genelkurmay Başkanlığı’nın talimatıyla Türkiye’yi test etmek nedeniyle bilinçli olarak gerçekleştirildiğine” hiçbir vakit olanak vermedi. Bu değerlendirme Rusya’veya iletildi. Ama Ankara, Hmeymim Üssü’ndeki harekât merkezinde bulunan hedefçilerin, rejim güçlerince yanıltılmış olabileceği ve Türk tankçıların bulunduğu yerin terör örgütü DEAŞ tarafından ele geçirildiği, böylece bombalamanın içten olacağı yönünde ısrarla yanıltıcı bilgiler verilmiş olması ihtimalini gözardı etmiyor.

mit müsteşarı hakan fidanın ses kaydı hakan fidan ses kaydı whatsapp mit müsteşarı hakan fidan ses kaydı hakan fidan ses kaydı vimeo hakan fidan fethullah gülen ses kaydı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!