Çavuşoğlu CHP'nin tutumunu Rum kesimine benzetti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, anayasa değişikliğine karşı olan tutumu dolayısıyla CHP'yi, Kıbrıs görüşmelerinde masadan kalkan Kıbrıs Rum kesimine benzetti.

Çavuşoğlu CHP'nin tutumunu Rum kesimine benzetti
Çavuşoğlu CHP'nin tutumunu Rum kesimine benzetti Berkant Akkaya

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Esasen CHP ve öteki partilerle yeni bir anayasa için komisyonlar kurduk ve son seçimlerden daha sonra yeniden kurduk. Her seferinde masayı terk ettiler, aynı Rum kesimi gibi" dedi.

ALMANYA'nın Bonn kentinde G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu sonra Köln'de Avrupalı Türk Demokratlar Birliği UETD'nin düzenlediği toplantıda bir konuşma yaptı.

Senats Otel'deki toplantıda Türkiye-Almanya ilişkileri konusunda değerlendirmelerde bulunan Bakan Çavuşoğlu, salondakilere 16 Nisan'da referandumda oylanacak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini de anlattı. Dışişleri Bakanı, terör örgütleri konusunda Almanya'dan somut adımlar beklediklerini vurgularken, Almanya'nın DİTİB'e aleyhinde tavrını eleştirdi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini anlatırken CHP'nin tavrını eleştiren Çavuşoğlu, CHP'yi, Kıbrıs görüşmelerinde masadan kalkan Kıbrıs Rum kesimine benzetti.

MERKEL'İN TUTUMU DAHA FArKLI VE DAHA YAPICI
Konuşmasında Almanya ve Türkiye'nin iki taraflı çıkarları bulunduğunu ileri süren Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya ile ilişkileri daha da ilerletmek istediklerini ifade etti. Çavuşoğlu, "Bugüne dek göç meselesinde Sayın Merkel'in bilhassa daha bambaşka daha yapıcı bir davranış sergilemesi bizi daima memnun etmiştir; her zaman takdir ettik. Fakat bu aslında yalnızca Türkiye ile Almanya aralarında bir sorun yok, küresel bir sorun; herkesin elini taşın altına koyması gerekli. Yani popülizme yenilmememiz lazım, ırkçılık, tanıdık olmayan düşmanlığı gibi akımlara yenilmememiz lazım. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte göç konusunda ilişkilerimiz Almanya ile devam edecektir" dedi.

FIZIKI ADIMLAR DA BEKLİYORUZ
Almanya ile PKK, DEAŞ, FETÖ gibi terör örgütlerine karşı işbirliğinin de güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Bilhassa Almanya'daki PKK ve FETÖ üyeleriyle ilgili beklentilerimizi de tabii fakat, her zaman olduğu gibi Sayın Şansölye ile paylaştık. Kendisi de bizim beklentilerimizi net bir şekilde biliyor, anlıyor. Ama fiziksel adımlar da ummak bizim en doğal hakkımızdır. Terörle ilgili konularda elastik davranamayız" diye konuştu.

DİTİB'E KARŞIN BASKI VE ELEŞTİRİLER
Almanya'da hafta başında, ajanlık yaptıkları gerekçesiyle Diyanet İşleri Türk İslam Birliği DİTİB'in camilerinde atama yapan 4 imamın evlerinde arama yapılmıştı. DİTİB konusuna değinen Çavuşoğlu şunları söyledi:

"Natürel son günlerde özellikle DİTİB'e karşin saldırıları ve suçlamaları da reddediyoruz ve bunu kabul etmemiz mümkün değil. Burada her şeyden önce DİTİB Almanya tüzük ve yasalarına göre belirlenmiş bir sivil toplum örgütüdür. Bugüne değin yalnızca burada yaşamış Türklere yok, burada yaşayan Müslümanlara da ciddi hizmetleri olmuştur. Yurtdışında yaşamış Türkler aralarında radikalleşen bir kişi bile yok. Bununda en manâlı sebeplerinden bir adam başına DİTİB aracılığıyla hocalarımızın, imamlarımızın, vatandaşlarımızı, soydaşlarımızı ulu dinimiz İslam konusunda doğru bilgilendirmesidir. Dolayısıyla DİTİB'e ama teşekkür edilir.

SEBASTİAN'A DA SORDUM
Ben Dışişleri Bakanı dostlarıma soruyorum, Avusturya Dışişleri Bakanına da sordum, 'Sebastian senin ülkende radikalleşen bir tane Türk var mı' 'Yok' dedi. (salondakilerin gülmesi üzerine) Niye gülüyorsunuz arkadaşlar Yani ismi Sebastian Kurz yanlış bir şey mi söyledim Dışişleri Bakanları arasında tabii ama sürekli beraber oluyoruz, görüşüyoruz ve cümbür cemaat birbirine ismiyle hitap eder. ABD Dışişleri Bakanı Tillerson'a da, daha önce Washington'da görmüştüm kendisini, bugünkü görüşmemde Rex diye hitap ettim, birincil ismi Rex. Onlar da bana Mevlüt" diyor.

GEREKIRSE VATANDAŞLIKTAN ÇIKARTIRIZ
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa'da Türk ve Müslümanlara karşin gelişen ırkçı saldırıların da haberdar olduklarını dile getirdi. Bakan Çavuşoğlu, PKK yandaşlarının da yurtdışındaki Türk vatandaşlarına karşin saldırılarına değinerek, bunlara vatandaşlıktan tümdengelim dahil her türlü yaptırımın uygulanacağını bildirdi.

CHP HER SEFERİNDE MASAYI TERK ETTİ, AYNI RUM KESİMİ GİBİ
Konuşmasında 16 Nisan'da referandumda oylanacak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini de anlatan Çavuşoğlu, CHP'yi Kıbrıs görüşmelerinde masayı terk eden Kıbrıs Rum kesimine benzeterek, "Biz isterdik fakat, MHP gibi CHP' de bize katılsın. Esasen CHP ve öteki partilerle yeni bir tüzük için komisyonlar kurduk ve son seçimlerden sonradan bir daha kurduk. Her seferinde masayı terk ettiler, aynı Rum kesimi gibi. Anastasiadis gibi ikide bir, 'Ben küstüm' diyor, masayı kapatıp gidiyor. Bugün yine masayı terk etmiş, değil bilmem ne. Bir taraftan diyorlar, 'Türkiye'nin garantisine gereklilik değil, biz refah içinde yaşıyoruz.' diğer taraftan Kıbrıs'ı Yunanistan'a bağlayan Enosis'le ilgili yasayı mecliste kabul ediyorlar. Biz bu nesil but oyunlarını yutmayız. Biz Kıbrıs Türk halkının yanında olduk bugüne değin, bundan sonradan da Kıbrıs Türk halkının ardına kadar yanında olacağız. Dolayısıyla işte CHP ikide bir masadan kaçıyor. Şimdide diyorlar ama, 'İstişare edilmedi.' En alası yapıldı istişarenin. Efendim diyor oysa, 'İşte diktatörlük gelecek.' Hangi diktatörlükten bahsediyorsun sen. Sandık nereye gidecek millete. diktatörlüğü isteyen sensin. Çünkü bugüne dek hiçbir seçimi kazanamadın fakat" dedi.

create digital publication digital publication create digital magazine digital magazine platform interactive magazines
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Düşünce almaz oran: Yüzde 66'SI FETÖ'cü çıktı!
Düşünce almaz oran: Yüzde 66'SI FETÖ'cü çıktı!
Baykal'ın güldüren halk oylaması hesabı
Baykal'ın güldüren halk oylaması hesabı