Bir yolu bulundu! Yarısı eşin hesabına yatacak

İki hafta sonra bankalarla sözleşme imzalayan emeklilerin hesabına promosyon paraları yatmaya başlayacak.

Bir yolu bulundu! Yarısı eşin hesabına yatacak
Bir yolu bulundu! Yarısı eşin hesabına yatacak

Tüm emekliler promosyon ödemesinden yararlanacak. Emekli hayatta değilse promosyonu dul ve yetimleri alacak. Peki ne dek? Bu hesap dul ve yetime aylık bağlama oranına tarafından yapılacak. İşte detayları...

Emekli olduktan sonradan vefat eden veya emeklilik için zorunlu prim ve gün süresini dolduran fakat emekliliği göremeden hayata gözlerini yuman 100 binlerce kişi bulunuyor. Yasaya tarafından; bu şahısların geride kalanları yani dul eşi ve babasız çocuklarına, payları oranında maaş bağlanıyor.

SSK'LI MI, MEMUR MU?

Payları da SSK, Bağkur veya Emekli Sandığı'ndan emekli olma durumuna kadar değişiyor. Mesela; ölen SSK'lı veya Bağkurlu emeklinin eşi ve iki çocuğu varsa, maaşının yüzde 50'si dul eşe, yüzde 25'i bir çocuğa, yüzde 25'i de diğer çocuğa bağlanıyor. Yani bir maaş üç kişiye dağılıyor. Bu durumda her bir yargı sahibine asgari 300 lira promosyon ödenebileceğiyle ilgili bir hafıza oluşuyor. Ancak şart öyle değil.

YARISI EŞİN HESABINA

Promosyon, her bir emekli için 3 yıl geçerli elde etmek üzere ödeniyor. Dolayısıyla dul ve yetime ödenecek miktar bu kişilere bağlanan aylıklar oranında belirlenecek. Örneğin, 1000 lira ve aşağıda ücret bölge Bağkur emeklisine 300 lira promosyon ödemesi yapılacak. Bu emeklinin eşi ve iki yetimi bulunuyorsa, 300 liranın 150 lirası eşin hesabına, öteki 150 lirası 75'er lira olmak üzere yetimlere ödenecek.

TEK BENZER VE TEK ÇOCUK İÇİN ÖDEME NE DEĞIN? BAŞVURULAR

• SSK emeklisi eşim 2005 yılında vefat etti. Bana ve kızıma maaş bağlandı. Biz ne kadar alacağız?

Tek benzer ve yetim çocuk için aylık bağlama oranı sırasıyla yüzde 50 ve yüzde 25'tir. Yani benzeyen maaşın yarısını, çocuk da yüzde 25'ini alır. Eşinize bağlanan aylık 1000-2000 arasındaysa ödenmesi gereken promosyon 375 lira olacak. Bunun yarısı olan 187.50 lira size, 93.75 lirası da kızınıza ödenecek.

AYRI AYRI EMEKLİ SANDIĞI NDA FARKLI

• Dul ve yetimler promosyon hakkından adet edinmek için bankaya ayrı olarak mı dilekçe yapacak?

Evet. Her maaş hesabı için hak sahiplerinin bankayla tek tek sözleşme imzalaması gerekiyor. Promosyon ödeme oranını ise SGK bankaya bildirecek.

• Bağkurlu eşim ölmeden önce 2000 lira ücret alıyordu. Maaşı bana bağlandı. Çalışmıyorum ve emekli değilim. Ne kadar promosyon alırım?

Çalışmayan ve emekli olmayan tek benzeşen için aylık bağlama oranı yüzde 75. 2000 lira için ödenecek en düşük promosyon ise 450 lira. Dolayısıyla size ödenecek promosyon tutarı 450 liranın yüzde 75'i olan 337.50 lira olacak.

• Memur emeklisi eşim üzerinden maaş alıyorum. Okuyan bekar çocuğum var. Ona da maaş bağlandı. Ne kadar promosyon yatar?

Emekli Sandığı ise dul benzeyen ve tek çocuk varsa, eşe yüzde 60, çocuğa da yüzde 30 oranında ücret bağlanıyor. en az memur emekli aylığı 1700 lira civarında. Buna göre; dul eşe 225 lira, çocuğa ise 112.5 lira promosyon ödenir.

KARI VE KOCA EMEKLİYSE...

• Benimle birlikte eşim de emekli. Banka ile kontrat yaptığımızda ikimiz de ayrı olarak otomatik fatura ödemesi atamak zorunda mıyız?

Maalesef evet. SGK'nm bankalarla yaptığı protokollere kadar her emekli kendi promosyonu için bankalarla 3 sene geçerli olacak bir anlaşma yapacak. Her hesap sahibi asgari 2 otomatik fatura ödeme talimatı verecek. Keza avans hesap açtıracak ya da kredi kartı alacak. Bu üç şartı yerine getirmelisiniz.

promosyon sgk haberler haber emekli
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!