Özgüveni yetersiz çocuklar ona daha düşkün oluyor!

Çocuklarınız telefona çok fazla düşkünse dikkat! Uzmanlar bu konuda ailelere uyarı ve tavsiyelerde bulundu.

Özgüveni yetersiz çocuklar ona daha düşkün oluyor!
Özgüveni yetersiz çocuklar ona daha düşkün oluyor!

Hayatımızın bir parçası haline gelen cep telefonlarının artık çocuklar için de vazgeçilmez olduğuna dikkat çeken  Uzman Klinik Psikolog Eda Yavaş Togaer, çocuklarda ortaya çıkan "sorunlu dilekçe” kavramına işaret etti.

Çocuğa telefonu biz veriyoruz
18 yaşından önceki yaş grubu için tiryakilik kelimesini kullanmak istemediklerini, bunun yerine "sorunlu tatbik” ifadesini seçim ettiklerini söyleyen Psk. Eda Yavaş Togaer, çocukların modellemeyle öğrendiklerini hatırlatarak,

"Zeki telefonları önce erişkin olarak biz kontrollü kullanmalıyız ki çocuğa uygun ve doğru model olalım. Çocuk irtibat kurmaya başladığı andan itibaren yemek yemek yemesi için ya da işlerimizi yapabilelim diye çocuğun eline cep telefonunu biz veriyoruz. Çocuk, televizyon gibi cep telefonu gibi kesintisiz uyaran veren bir alet ile odaklanmayı öğreniyor. Zaman içerisinde cep telefonuyla oyun oynamak gibi daha öbür yollarla sosyalleşmeyi öğreniyorlar. Bu yüzyılda artık cep telefonunu ayrıntılarıyla hayatımızdan çıkaramıyoruz. Çocuklar akranları ile sohbet olabilmek ve dünyayı peşine düşüp takip olabilmek için cep telefonuna gereklilik duyuyorlar” açıklamasında bulundu.

Çocuğun hayatını ne dek etkiliyor
"Sorunlu başvuru” olması için çocuğun hayatının nasıl etkilendiğine bakılması gerektiğini açıklayan Psk. Togaer, arkadaşlarıyla birebir ilişkiden kaçınan çocukların cep telefonuna yönelebildiğini dile getirdi.

Çocuk ilk kez cep telefonuyla ne yapıyor, ne değin zaman geçiriyor sorularına sağlıklı cevaplar vermemiz gerektiğini belirten Psk. Togaer, "Sorunlu tatbik diyebilmek için çocuğun hayatını ne dek etkilediğine bakmamız gerekiyor. Çocuğun mektep başarısı iyi, cep telefonunu sadece sosyalleşmek için mi kullanıyor yahut hiç odasından dışarı çıkmayıp yalnızca telefon ile mi uğraşıyor? Kendisini arkadaşları içinde bakımlı hissetmeyen çocuklar, bire bir iletişimden kaçınan çocuklar, cep telefonuna yönelebiliyor. Sadece oyun oynamak isteyebilir veya aile ile süre devretmek istememek de çocukları telefona yönlendirebilir. Aile bu noktalara uyarı ederek çocuğu mükemmel takip etmeli ve bu sorulara net cevaplar vermeli. Özgüveni yetkisiz çocuklar, sosyal ilişki problemi yasayan çocuklar, telefona daha düşkün olabilirler. Telefon çocuğun kendi alışkanlığı mı yahut başkalarını taklit mi ediyor sorusuna da yine net cevap belirlemek gerekir” şeklinde konuştu.

Zararlarını anlatın
Cep telefonunu çocuğun hayatından en ince ayrıntısına kadar çıkarmanın dürüst olmadığını söyleyen Psikolog Togaer, içten başvuru ile ilgili bilgilendirme yapılabileceğini açıklama ederek şu önerilerde bulundu:

"Çocukları mutlaka anlayışlı olmak ve bu konudaki yönelimlerinin nedenlerini iyi araştırmamız lüzumlu. Kendi kendimize kurallar ve yasaklar göstermek yerine çocukla karşılıklı konuşmak ve karşılıklı bir yol bulmak daha yararlı ve etkin olur. Çocuğa fazla kullanımın zararlarını fazla net açıklamak ve bir zarar algısı oluşturmak gerekir. Çocukla işbirliği yaparak belirlenecek kurallara harmoni da daha yüksek olur. Telefonu iyice çocuğun hayatından dahil etmemek çok önemli reaksiyona niçin olur. Önce ders çalıştığı takdirde cep telefonuyla karşılıklı belirlenecek vakit içerisinde başvuru formu sağlaması sağlıklı bir yol olarak kullanılabilir. Herkesin evinin kuralları farklıdır. Sizin evinizde açıklanmış bir yaşta cep telefonu almak konusunda bir kural var ise buna da uyulmasının anlatılması gerekiyor.”

Ergenlik döneminde çatışmalar artıyor
Cep telefonu kullanımı ile ilgili ergenlik döneminde yaşanan sorunların azıcık daha zorlama olduğunu dile getiren Bilirkişi Klinik Psikolog Eda Yavaş Togaer, "Bu vakit ailelerin çocuklarla daha pozitif çatışma yaşadıkları bir dönemdir. Ergene evin kurallarını anlatmak ama öncesinde de onu çok iyi anladığınızı ihtiyaçlarını önemsediğinizi belirtmeniz gerekir. Her iki tarafın anlaştığı sınırlar konulursa, daha sağlıklı bir iletişim olur. Fakat her durumda çocuğun cep telefonunu ne için kullandığından haberdar olmak ve takip etmek gerekir” ifadelerinde bulundu.

haber yetersiz haberler daha oluyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!