Bulunması Merakla Beklenen Fahire Kara'nın Zor Seçimi: Ya Çocuklarının Babası Asılacak Ya Kendisi Taşlanacak

1990 yılındaki hac felaketinde ağır yaralanan ve Suudi Arabistan'da bir kişi tarafından kaçırılan Fahriye Kara için 27 yıl sonra Türkiye'ye dönme umud...

Bulunması Merakla Beklenen Fahire Kara'nın Zor Seçimi: Ya Çocuklarının Babası Asılacak Ya Kendisi Taşlanacak
Bulunması Merakla Beklenen Fahire Kara'nın Zor Seçimi: Ya Çocuklarının Babası Asılacak Ya Kendisi Taşlanacak Berkant Akkaya

1990 yılındaki hac felaketinde ağır yaralanan ve Suudi Arabistan'da bir kişi kadar kaçırılan Fahriye Kara için 27 yıl daha sonra Türkiye'ye dönme umudu doğdu. Oysa Suudi yasalarına tarafından bunun için, 3 çocuk sahibi olduğu Yemenli kocasının kendisine tecavüz ettiğini söylemesi gerekiyor. Aksi takdirde kendisi zina suçundan taşlanarak öldürülecek. Tecavüz uğradığını söylerse de 3 çocuğunun babası idam edilecek...

Batmanlı 12 çocuk annesi Fahire Kara, 1990 yılında eşi Abdurrahman Kara ile birlikte hac vazifesini gerçekleştirmek için Suudi Arabistan'a gitti.

Fahire ve eşi Abdurrahman Kara, ikinci defa hacca gideceklerinden, bu kere kuraya girmeyerek, Suudi Arabistan’daki özel bir şirket aracılığıyla görevlerini yerine getireceklerdi.

Ancak o yıl hacda yaşananlar Fahire Kara’nın hayatını daha alçak üst etti.

1990 yılında 'El Muaysem Faciası' olarak tanıdık tünel kargaşasında 447’si Türk vatandaşı edinmek üzere toplam bin 426 hacı adayı hayatını kaybetti

Fahire hanım ve eşi Abdurrahman da oradaydılar.

Eşi Abdurrahman Kara ağır yara almıştı. Eşini arıyor ancak bulamıyordu.

Üç metre defalarca yığılan insan vücutlarını aşıp kurtulmaya çalışanlar diğerlerini ezip geçerken, Abdurrahman o sıra eşinin şehadet getirdiğine şahit oldu.

Eşinin hayatını kaybettiğini düşünüp Türkiye'ye döndü

Abdurrahman Kara, on gün baştan başa morgları gezerek eşinin cesedini aradı, lakin bulamayınca, yaralı da olduğu için Türkiye’ye geri döndü.

Abdurrahman bey Fahire’nin o izdihamda hayatını kaybettiği kanısına vardı.

Vatana geri döndüğünde eşinin öldüğünü ilan edip, cenaze namazını kıldırdı.

Durumun öyle olmadığını anlayışlı olmak için aradan uzun yılların geçmesi gerekti.

Yıllar sonra gelen bir duyum Fahire Kara'nın yaşadığına dair umutları baştan yeşertti...

Bundan sadece bir kaç ay önce Fahire hanımın Türkiye’deki çocukları, umre ve hacdan gelenlerden Türkçe konuşup hediyelik eşya satan bir hanımefendi hakkında bazı haberler aldı.
Fahire hanım onlara "Ben de Türkiye’den geldim ve Batman Beşir’liyim. 1990’da yaşanan tünel faciasında eşimi kaybettim ve bir Arap tarafından kaçırıldım. Pasaportumu ve kimliğimi yaktı ve beni 6 yıl boyunca eve hapsetti. Esaretten çocuğum olduktan sonra kurtulabildim. Senelerdir buradayım, ne arayıp ne soranım var.” demişti.

Fahire Bayan’ın çocukları bu duyumlar üzerine Müge Anlı’dan takviye istedi

Olayın kısa sürede duyulması üstüne Fahire hanımın hacdaki Türklere aynı hikayeyi anlattığı bir çok birey göre doğrulandı.

Oradaki otellerden birinde çalışan Türk bir temizlik görevlisi de şu bilgiyi paylaşıyor: 

“Bir gün Türk televizyonu açıkken Arap müşterilerden biri içeri girdi. Ekranda Fahire hanımı görür görmez onu tanıdığını ve zor kullanarak tutulduğunu, doğum yapana değin evden dışarı çıkarılmadığını anlattı. Fahire hanımı kaçıran adam Yemenli, Medine’de yaşıyor, adı Mahmut Ahmet Ataullah, ticaretle uğraşıyor.”

Fahire hanımın karşılaştığı Türk turistlere anlattıklarına göre durum şöyle gerçekleşiyor:

Zorla alıkonulan ve 6 yıl her tarafında evden çıkartılmayan Fahire hanımın 3 çocuğu olmuş.

Tünel faciasında yaralanınca onu kaçıran Mahmut Ataullah belediyede çöpçülük yapıyormuş. O dönem şiddet koşullar aşağıda her birimden takviye istenmiş. Fahire hanımı hastaneye götüreceğini söyleyen Ataullah genç bayanı ikinci eşi olması ve hasta olan ilk eşine bakması için evine kapatmış.

Türkiye’de Müge Anlı’nın programında arandığını duymuş Fahire hanım.

Çocuklarını ekranda görünce kendilerini kurtardıklarına fazla sevinmiş.

Ama dönmek için bir uğraş göstermemesi herkesi şaşırtıyor.

Ancak durum sanıldığından çok daha öbür. Fahire Kara'nın önünde Suudi Arabistan yasaları gereği iki engebeli yol var

Euronews'den Özlem Kayaoğlu'nun haberine tarafından, Suudi Arabistan ceza yasasında ülke sınırları içinde zina yapan birey taşlanarak öldürülüyor. Birini kaçırıp tecavüz ederek ondan çocuk sahibi olanlar ise halkın önünde idam ediliyor. Kara'nın önünde şu anda iki seçenek var:

Yemenli adamın kendisini kaçırdığını ve cebren alıkoyup tecavüz ederek 3 çocuk sahibi olduğunu açıklaması durumunda burada doğurduğu çocuklarının babası olan adam tüm halkın gözü önünde asılacak.

Evli olmasına karşın bunca sene bu adamla karı-koca hayatı yaşadığını itiraf etmesi durumunda ise bu kez kendisi zina suçundan taşlanarak öldürülecek.

Kimse kusura bakmasın; bu nasıl hukuk, bu nasıl yasa!!! https://t.co/56iNvS48tb via @cnnturk

— nevsin mengu (@nevsinmengu) 16 Şubat 2017

İstanbul Barosu Dış İlişkiler Başkanı avukat Metin Uracin de yaşanan durumun Suudi hukukundaki yerini şu şekilde izah ediyor

İstanbul Barosu Dış İlişkiler Başkanı avukat Metin Uracin de yaşanan durumun Suudi hukukundaki yerini şu şekilde izah ediyor
müzik arama güncel videolar müzik gazete arşivi haber arama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
89. Oscar törenine saatler kaldı
89. Oscar törenine saatler kaldı
Kılıçdaroğlu: Değişiklik kendi içinde önemli çelişkiler barındırıyor.
Kılıçdaroğlu: Değişiklik kendi içinde önemli çelişkiler barındırıyor.