Bakan Arslan işadamlarından rica etti 'İhmal etmeyin'

Bakan Ahmet Arslan, Karslı, Ardahanlı ve Iğdırlı iş adamlarından doğdukları topraklara yatırım yapmalarını istedi. Bakan Arslan bölgede gerçekleştirilen müthiş projeleri de bir bir anlattı.

Bakan Arslan işadamlarından rica etti 'İhmal etmeyin'
Bakan Arslan işadamlarından rica etti 'İhmal etmeyin'

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, Kars, Ardahan ve Iğdır'ın yalnızca sınırı bekleyen iller olmaması gerektiğini söyledi.

Arslan, "Meslek adamlarımızdan ricamız; önemli teşviklerin verildiği, çekicilik merkezleri programı kapsamında Kars, Ardahan ve Iğdır'ı ihmalkârlık etmeyin" dedi.

İzmir'de Kars, Ardahan ve Iğdır Federasyonu temsilcileriyle bir araya gelen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, federasyon temsilcilerine 23 ili kapsayan "Çekicilik Merkezleri Programı" hakkında bilgi verdi.

Arslan, İzmir'e resmileşmiş Karslı, Ardahanlı ve Iğdırlı iş adamlarından doğdukları topraklara yatırım yapmalarını can atarak, "Kars, Ardahan ve Iğdır bu ülkenin doğudaki ucu. Biz batıdaki ucundayız, bir serhadden diğerine geldik. Biz istiyoruz ancak bu 3 il, yalnızca sınırı bekleyen iller olmasın, kuşkusuz bu ülkenin bekası için geçmişte olduğu gibi bugün de dimdik şehit olmaya hazır olsun, ancak bununla yetinmiyoruz bölgeyi kalkındırıp geliştirecek katma değer oluştursunlar. Asıl o vakit görevimizi yapmış oluruz." diye konuştu.

Kars, Ardahan ve Iğdır'ı basit erişilebilir hale getirmek için bölgede öyle çok ulaştırma projesini hayata geçirdiklerine işaret eden Arslan, şöyle devam etti:

"Bölgeyi, Türkiye'nin Orta Asya'ya hatta Çin'e dek uzanan kapısı yapalım. Bunun için bölgeyi demiryolu ağlarıyla örüyoruz. Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesi ile ülkemizin Asya ile Avrupa arasındaki demiryolunu sürekli yapıyoruz. Bu da yetmiyor Kars-Edirne'ye hızlı tren ağını yapıyoruz. Bunun da üstüne bu üç ilden Pakistan ve Hindistan'a dışarı giden bambaşka bir demiryolu yapıyoruz. Bölgeye diğer taraftan lojistik merkez yapıyoruz. İnşallah 1 ay içinde inşaatı başlayacak. Bölgeyi demiryoluyla dünyanın her yerinde erişilebilir bir merkez haline getireceğiz. Ayrılmış yolları ayrıca yapıyoruz keza de mevcutları sıcak asfalt haline getiriyoruz. Bölgeden Gürcistan'a Karadeniz'e erişmek için llgar Tüneli'nin inşaatına başlıyoruz. Bu 3 ili Karadeniz'e bağlamak için yeniden Şavşat yolunu ayrılmış yapıyoruz ve Sahara Tüneli'ni yaparak 3 il üzerinden Karadeniz'i ülkemizin güneyine bağlayacağız. "

Bakan Arslan, Türkiye'nin batıya açılan limanı olduğu için İzmir'e bambaşka bir tartma verdiklerini belirterek, İzmir'de Çandarlı Liman ve temas yollarıyla Çanakkale otoyolu projesi, İzmir-İstanbul otoyolu, İzban, Antalya-Denizli otoyolu, Ankara-İzmir yüksek seri tren projelerini yaptıklarını anlattı.

KARS, ARDAHAN VE IĞDIR'A YATIRIM ÇAĞIRISI

"Türkiye'nin batısında ne varsa doğusunda da o olmalı" prensibiyle, iller arasındaki kalkınmışlık düzeyini en üye indirmek için Cazibe Merkezleri Programını hayata geçirdiklerini söyleyen Arslan, şöyle konuştu:

"Bu programla, o bölgenin geçmişte olduğu gibi nereye gittiği emin olmayan teşvikler yerine, bölgeyi geliştirecek, kalkındıracak bir program yapıldı. Iş adamlarımızdan ricamız; önemli teşviklerin verildiği, Alımlılık Merkezleri Programı dahilinde Kars, Ardahan ve Iğdır'ı ihmal etmeyin. Programda 23 il var, lakin Kars, Ardahan, Iğdır ve Ağrı'da bir yatırımcı gelecek minimum 2 milyon liralık yatırım ortaya koyacak. Biz halk olarak yatırım için arsayı vereceğiz. Sıra fabrikaya geldiğinde yüzde 30'u öz kaynak şartıyla fabrikanın yüzde 70'ini biz yapacağız. Bunu verdikten sonradan fabrikanın içine alınacak makine, ekipman için teminat göstermek şartıyla kredi alabileceksiniz. Bu teçhizatı yerli olarak alırsanız 3 yılı ödemesiz 7 yılı pasif toplam 10 yıl vade yapacağız. Yurt dışından alırsanız 2 yılı ödemesiz, 6 takvim kredi var. Sebebi yerli üretimi teşvik etmek. İstihdam konusunda ise personel eğitimini ücretsiz sağlıyoruz. İşinizi kurduktan sonra işletme kredisinde faizin yüzde 50'sini biz karşılıyoruz. Üretilen ürünle ilgili halk ihalelerinde çekicilik merkezlerinde üretilen ürünlere yüzde 15 teşvik var.

Bu değin önemli bir projeyi yaşam geçirirken bölgenin potansiyeli ve özellikleri dikkate alındı. Kars, Ardahan ve Iğdır'da tarım hayvancılıkta entegre tesisler, sanayi, çağrı ve bilgi merkezi desteklenecek asgari 30 birey istihdam şartı var."

"BAŞARININ ŞARTI HARMONI"

Arslan, yeni anayasa ve referandum sürecine değinirken de armoni içinde çalışan yasama ve yürütme organlarının Türkiye'nin büyümesine önemli katkı maddesi sağlayacağını, bürokratik engellerin ortadan kalkacağını söyledi. Arslan, şunları kaydetti:

"Bir işte yerine geçmek için kurumlar arası harmoni ve koordinasyon eksiksiz olmalı. Bir işlem yaşıyoruz, 14 yıldır AK Parti hükümeti ile güven istikrar, büyük hedeflerimiz var. Bu hedeflere yürürken, özel sektörde firma kurup çalıştıran biri olarak kurumlar arası uyumun ne kadar kayda değer olduğunu biliyorum. Hükümetin iradesini, programını bürokrat tartışırsa, 'yanlıştır' derse o kaybettiğimiz gündür. Bürokrat diyor ki 'bu program bana uymaz'. Bunun yerine düzen içinde çalışılırsa biz 14 yılda kat ettiğimiz mesafenin 3-4 misli uzaklık kat ederiz. Bu olmazsa 2023 hedeflerine erişemeyiz. Armoni olursa, 500 milyar dolar, en büyük onuncu ekonomi olma hedeflerimize dinç adımlarla yürürüz."    

AK Parti'nin görevde bulunduğu süreçte yaptığı çalışmalarla başarısını ortaya koyduğunu dile getiren Arslan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Şu anki halimizle devam etsek olur, oysa eğer büyüdüyseniz, istikamet verenler arasında yer aldıysanız, sorumluluk aldıysanız o vakit yerinizde sayma şansınız yok. Paçanızdan asılanlar, sizi yerinizde durdurmaz. Bu durumda ya aşağıya inmeyi kabul edeceksiniz ya da büyük hedefleri belirli adımlarla yürümeniz lazım. Belirli adımlarla 2023'e yürüyoruz. Biz büyük projeleri yapıp sonrasına 'Allah kerim' demiyoruz. Ülke olarak hedefimiz büyük. Bu coğrafyanın hamisi olmamız, dünyayı yönlendiren ülke edinmek için dinç bir yapıyla cihaz gibi tıkır tıkır çalışan bir inşa içinde olmamız gerekli. Ben 'İzmir-Ankara demiryolu' dediğimde bürokratın keyfine kalmamalıyım. Bir başka bürokrat sabaha dek çalışıyor biri 'banane' diyor. 49 halka dinç olsa biri bozuk olsa zincirim var diyemezsiniz. Bazıları çaba gösterirken engelleyen çürük halkalar da var o süre sistem tıkır tıkır çalışmıyor."

haberler magazin ahmet arslan habibe arslan haberler son dakika ahmet arslan kimdir haberler sözcü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!