'Helal Atıştırmalık' Avustralya en fazla onu aradı!

Avustralya'da Türk dönercilerin patates kızartması ve dönerin üzerine kaşar ile sos ekleyerek satışa sunduğu 'Halal Snack Pack', 2016'da en çok aranan kelimeler arasına girdi.

'Helal Atıştırmalık' Avustralya en fazla onu aradı!
'Helal Atıştırmalık' Avustralya en fazla onu aradı!

Avustralya'da 'Halal Snack Pack-Helal atıştırmalık', geçen yılın en çok aranan kelimelerinden. Sydney'de Türk asıllı dönercilerin, Avustralyalıların en fazla tükettiği patates kızartmasını, üstüne döner, kaşar ve sos ekleyerek satışa sunduğu helal atıştırmalık, Macquaire Sözlüğü'nün 2016'da öne meydana çıkan kelimeler anketinde Halkın Seçimi kategorisinde birinci oldu.

Özel paketlerde sunulan 'helal atıştırmalık', Avustralya'da hazırlanmış gıda sektörünün temel yiyeceklerinden biri haline geldi.

Yiyeceği severek tüketen bambaşka etnik kökenlerden Avusturalyalılar, sosyal medyada kurulan sayfalarda müdavimi oldukları yiyeceğe yüz binlerce alkış yolladı.

Ülkedeki ırkçılar ise 'helal atıştırmalık'a gösterilen ilginin, İslam'ın ülkede etkisini artırmasının bir simgesi olduğunu savunuyor. Oysa bu kesimlerin aleyhinde kampanyaları Avustralyalılar aralarında yardım bulmuyor.

''30 KİLOMETRELİK YOLDAN GELDİM''

Melbourne'de üç ayrı noktada döner dükkanı işleten girişimci Abdulkadir Aykan, "Bizim İskender'e benziyor ama dönerin altına pide yerine Avustralya'da çok ünlü patates kızartması koyuluyor" sözleriyle yiyeceği anlatıyor.

Melbourne büyük kasaba merkezindeki gece de açık olan döner dükkanından helal atıştırmalık alan Karan Talibar, "Bu atıştırmalığı fazla seviyorum, sırf bunun için 30 kilometrelik yoldan geliyorum" diyor.

Avustralya''da yaşamış Adem Ceran'ın yorumu ise, "Herkes tadına bayılıyor. Ben de öyle" oldu.

1 SAAT SIRA BEKLİYORLAR

Melbourne'da uzun yıllardır kebap sektöründe faaliyet bildiren iş yeri sahibi İbrahim Çavuşoğlu, helal atıştırmalık paketi hazırlamanın basit olduğunu söylüyor: "Fazla zahmeti değil, servis için artı elemana gerek yok, yalnızca patates kızartmasını pişiriyor, isteyen için peynir ve sos ekliyoruz."

Avustralyalıların kurduğu ve 180 binden pozitif takipçisi olan Halal Snack Pack Değerleme Derneği (HSPAS) üyeleri, atıştırmalığın satıldığı dönercilere sertifika veriyor, bu da meslek yerlerine rağbeti artırıyor.

HSPAS ödüllü iş yeri sahibi Ferhan Günsay, ödül aldıktan daha sonra tip yoğunluğunun arttığını vurgulayarak, "Müşteriler, bazen 1-1,5 saat sıra bekliyorlar" dedi.

digital publication create digital publication create digital magazine digital magazine platform publish digital magazine
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!