İngiliz Bakandan itiraf! Dünyayı bundan böyle Türkiye şekillendirecek

Eski İngiltere Dışişleri Bakanı ve International Rescue Committee (IRC) Yönetim Kurulu Başkanı David Miliband, 21. yüzyılda dünyayı Türkiye'nin şekillendireceğini söyledi.

İngiliz Bakandan itiraf! Dünyayı bundan böyle Türkiye şekillendirecek
İngiliz Bakandan itiraf! Dünyayı bundan böyle Türkiye şekillendirecek Berkant Akkaya

Eski İngiltere Dışişleri Bakanı ve International Rescue Committee (IRC) Idare Heyeti Başkanı David Miliband, Türkiye'nin başkalarının seçimlerini tespit noktasında çok önemli bir rol üstleneceğini belirterek, "(Türkiye) Bununla Beraber 21. yüzyılın ve küresel dünyanın nasıl gelişeceğinde de belirleyici bir rol oynayacak." dedi.

Miliband, İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen Dünya Turizm Forumu dahilinde düzenlenen oturumda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin sadece turizm açısından yok, çoğu açıdan kendisi için özel bir ülke olduğunu söyledi.

David Miliband, Türkiye'nin, klasik dışı tarihi, geleneği ve konumu itibarıyla Doğu ile Batı'yı buluşturan fazla önemli bir lokasyona sahip olduğuna göze çarpan etti.

DÜNYAYI ARTIK TÜRKİYE YÖNLENDİRECEK

ŞIMDI küresel siyasette koskocoman belirsizlikler bulunduğunu belirten Miliband, şöyle devam etti:

"Türkiye karşısında karşıya kaldığı güçlüklerle nasıl başa çıkacak ve bu başa çıkma şekli de fiilen 21. yüzyılın gidişatını belirleyecek. Türkiye başkalarının seçimlerini tespit noktasında da fazla kayda değer bir rol üstlenecek ve aynı zamanda 21. yüzyılın ve küresel dünyanın nasıl gelişeceğinde de belirleyici bir rol oynayacak. Avrupalı ve Amerikalı ekonomistler, çıkardıkları endekslerde küresel belirsizliklerin son 30 yılın en üst seviyesine çıktığını göstermişler. Küresel siyasette çok büyük şartların değişmesi söz konusu. Bu gibi şartların değişmesi de keza Türkiye gibi ülkeleri ayrıca de diğer ülkeleri etkilemekte."

DÜNYA NASIL ŞEKİLLENECEK

Bir Takım sorunların devam ettiğini aktaran Miliband, "Mesela, ABD'nin küresel düzenin öncülüğünü yapma noktasındaki rolünün nasıl şekilleneceği, AB'nin şeklinin, boyutunun nasıl değişeceği? Uzmanlar bu durumu, demokratik normların düşüşe geçmesi olarak tanımlıyor. diğer taraftan Çin'in nasıl bir rol oynayacağı... Bunun yanında, İstanbul, Dubai, Doha gibi şehirleri mi Ortadoğu olarak belirleyeceğiz yahut Yemen ve Suriye gibi ülkeleri mi Ortadoğu olarak ele alacağız? Bunlar manâlı sorular." diye konuştu.

TÜRKİYE'NİN YÜKÜ PAYLAŞILMALI

Miliband, Türkiye'nin global mülteci krizinin ya merkezinde veya yanında olduğunu dile getirdi. Kendisinin de mülteciler için çalışan bir kurumda incelemeler yürüttüğünü açıklayan Miliband, "Türkiye'deki Suriyelilerin 300-400 bini kamplarda ama bunun 2,5 milyona yakını, dağıtılmış kentlere dağılmış durumda. Bu mülteci krizinin çözümü fakat barışın inşasıyla olabilir. Fakat durum şu ancak bu krizlerin kaynağıyla daha iyi bir şekilde ilgilenilmeli ve Türkiye'nin yükü paylaşılmalı." biçiminde konuştu.

ingiltere dünya türkiye finans news
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Düşünce almaz oran: Yüzde 66'SI FETÖ'cü çıktı!
Düşünce almaz oran: Yüzde 66'SI FETÖ'cü çıktı!
Baykal'ın güldüren halk oylaması hesabı
Baykal'ın güldüren halk oylaması hesabı