Kıbrıs toplantısında kriz! Akıncı o anları anlattı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum liderin kapıyı vurduğu anları anlattı.

Kıbrıs toplantısında kriz! Akıncı o anları anlattı
Kıbrıs toplantısında kriz! Akıncı o anları anlattı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs müzakereleri çerçevesindeki liderler görüşmesinde Rum lider Nikos Anastasiadis'in masadan kalkmasına ilişkin, "Rum liderin kapıyı ardından sert bir şekilde vurarak çıktığı o toplantının o halini gördükten sonradan oradan ayrıldık" dedi.

Akıncı, İki Toplumlu Barışma İnisiyatifi-Birleşik Kıbrıs heyetini Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul etti. Cumhurbaşkanı Akıncı kabulde yaptığı konuşmada, geçen günkü görüşmede taraflar konuştuktan daha sonra Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin Rum meclisinin "Enosis referandumunun (Kıbrıs'ın Yunanistan'a bağlanması) Rum okullarında kutlanması" yönünde aldığı kararın Kıbrıslı Türkler arasında haklı bir kaygı oluşturduğunu ve bu kaygının bertaraf edilmesi için bir şeylerin yapılması gerektiğini söylediğini aktardı. Akıncı, bu sırada Rum lider Anastasiadis'in Eide'nin sözünü kesip "Benim bundan böyle söyleyecek bir şeyim değil" diye bağırdığını ve kapıyı ardındaki sert bir şekilde vurup çıktığını ifade etti.

Rum liderin toplantıyı terk etmesi üstüne yapılacak bir şey kalmadığına sinyâl eden Akıncı, “Rum liderin kapıyı ardındaki sert bir şekilde vurarak çıktığı o toplantının o halini gördükten daha sonra oradan ayrıldık.” diye konuştu.

Rum lider Anastasiadis’in "ara verildiği sırada çıktığı"na yönelik iddialarına değinen Cumhurbaşkanı Akıncı, “Şimdiye kadar hiçbir toplantıda böyle ara verilmedi. Rum lider sigara içmek istediğinde, sigara paketini gösterir ve ara veririz, biz de böylece çıkarız.” ifadelerini kullandı.

'EİDE'NİN BU GERÇEĞİ NIÇIN SAKLADIĞINI KENDİSİNE SORMAK GEREKİR'

Toplantının adabının bozulduğu noktayı Eide’nin açıklaması gerektiğini söyleyen Akıncı, Eide’nin bu gerçeği niçin sakladığını kendisine sormak gerektiğini vurguladı. 

Bir gazetecinin "Eide’nin Akıncı'nın toplantıdan çıktığına" ilişkin açıklamalarının sorulması üzerine Akıncı, “Toplantıda Eide’nin, ‘Bu soruna bir çare bulunması lüzumlu. Kıbrıslı Türklerin bu kararla ilgili algısını düzeltmemiz lazım’ dediği esnada Rum lider, Eide’nin sözünü kesti. Peşinde da kapıyı vurup çıktı gitti. Biz ne yapacaktık? Hiçbir şey olmamış gibi devam mı edelim? Bu toplantılara bir saygı temelinde yaklaşırız. O çerçevede hareket ederiz. Muhataplarımızın böyle davranması da şarttır. Kim çıktıydı, kim kaçtıydı noktasında ağız dalaşı çıkarıp ana sorunu da kimse unutturmaya çalışmasın. Bütün bunlar neden yaşanıyor? Apaçık 67 sene daha sonra ve bütün müzakerelerin en yoğun bir noktasında ELAM gibi bir partinin peşinden sürüklenip giderek bu şekildeki bir durumu yaratan biz mi olduk? Onun için bu konuda cümbür cemaat elini vicdanına koyup değer biçme yapsın ve bu adanın geleceği için samimiyetle çalışsın.” yanıtını verdi.

ANASTASİADİS DÜŞÜNCESİNİ TOPLUMA SÖYLEMELİ 

Gerçeğin yalnızca yarısının anlatılmasının doğru olmadığına dikkat çekici eden Cumhurbaşkanı Akıncı, BM Kıbrıs Özel Danışmanı Eide’ye Kıbrıs Türk tarafının beklentilerini ve Enosis kutlama kararının düzeltilmesi gerektiğini söylediklerini belirtti.

Anastasiadis’in geçen günkü toplantıda Rum meclisinin kararının yanlış bir karar olduğunu söylediğine dikkat çekici eden Akıncı, "Anastasiadis, bu düşüncesini sadece kapalı kapılar peşinde değil, toplumuna da söylemeli ve gereğini yapmalıdır.” dedi. 
Rum toplumunda da bu konuda içten seslerin yükselmekte olduğunu gördüklerine dikkati çeken Akıncı, bu kararı düzeltebilecek bir zeminin mevcut olduğunu belirtti. 

'BEKLENTİMİZ, SARSILAN GÜVEN ORTAMININ TAMİR EDİLMESİDİR'

Akıncı, Eide’nin kendisiyle görüştükten daha sonra Anastasiadis ile de bir araya geldiğini ve arkasında görüşmelerin perşembe günü devam edeceğini açıkladığını dile getirerek, beklentilerinin bu olmadığını, beklentilerinin daha da sarsılan güven ortamının tamir edilmesi olduğunu vurguladı.

Bu koşullar altında müzakerelere devam etmenin zorluğuna göze çarpan eden Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bizim bu ülkede en çok yapmamız gereken zaten az olan karşılıklı güveni yeniden tesis edecek adımlar atmaktır, kırıntısı yer alan güveni daha pozitif berhava etmek değildir. Bu yapılanlar, ortamı daha da gerdi ve düzeltilmemesi halinde güven konusunda daha da kötüye gidilecek." şeklinde konuştu.

'KIBRIS’TA İKİ KESİMLİ, İKİ TOPLUMLU BİR FEDERAL ÇÖZÜMDEN VAZGEÇMEDİK'

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs’ta iki kesimli, iki toplumlu bir federal çözümden yana olduklarını belirterek, bu yaşananlardan dolayı bu hedeften vazgeçmediklerinin altını çizdi. 

Bir sonraki liderler görüşmesiyle ilgili bir soruya karşılık Cumhurbaşkanı Akıncı, “Perşembeye dek önümüzde 1 haftaya yakın bir süre var” diyerek atılacak adımları görüp değerlendireceklerini bildirdi. "Biz bu adada çözüm isteriz, barıştırma isteriz. Gelecek kuşaklarımızın barışma ve huzur içinde yaşamalarını isteriz." diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, şunları kaydetti:

“Bu hedefi birincil günden beri gerek bu tarafta gerekse öteki tarafta benimsemeyen çevreler de zil takıp oynamasınlar. Toplumlarımızın gelecek belirsizliğinden kurtarılmasını isteriz. Bu olaya bu değin tepki duyuşumuz bundan dolayıdır. Yahut biz çözüm hedefi olmayan ahali olsaydık bu yaşananlardan endişe duymazdık. Belki de bundan mutluluk duyardık. Lakin böylece yok. Bundan kaygılıyız, üzüntülüyüz çünkü bu adanın, bu toplumların geleceğini düşünüyoruz. Onların uzlaşma kültürüyle yetişmesini istiyoruz. Tüm bu infialimiz ondan dolayıdır. Bu noktada Rum lidere de söyledim. Kendilerine bu konuda ilettiğim toplumsal bir mesajdır. Ben bireysel bir mesaj iletmiyorum. Lakin sayın Rum lider bunu yapacağına evvelden hazırlanmış 5 sayfalık bir metinle geldi ve bunları bize okudu.”

kıbrıs haber haberler kktc mustafa akıncı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!