Çocuğunuz ya narsistse...

Narsistik kişilik bozukluğunun temelleri çocukluğa dayanıyor

Çocuğunuz ya narsistse...
Çocuğunuz ya narsistse...

Çocuğunuzun alışılagelmiş bir çocukluk gelişim süreci geçirmediğini düşünüyorsanız endişelenmekte haklısınız. Çünkü narsistik karakter bozukluğunun temelleri çocukluğa dayanıyor. Tedaviye aleyhinde fazla dirençli oluşuyla da aşina bu ileri boyuttaki zihinsel rahatsızlık erkek çocuklar aralarında daha yaygın.

Peki çocuğunuzun narsist olup olmadığı nasıl anlaşılabilir? Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, bu konuda kayda değer bilgiler verdi:

BÜYÜDÜKÇE BENMERKEZCİLİK AZALMIYORSA...

“Küçük çocuklar, gelişimlerinin doğal bir parçası olarak bencildirler, çünkü ihtiyaçlarının karşılanması için egoist davranmaları gerekir ve diğer insanların ihtiyaçlarını ve isteklerini anlayamazlar. Ergenlik dönemlerine geldiklerindeyse çocuklar, serbest mücadelesi verdiklerinden, tipik olarak benmerkezcidirler.

Gitgide azalması gereken benmerkezciliğe ters olarak, çocukların ailelerine ve topluma tabi kalabilmeleri, kendilerini koruyabilme, kendi ihtiyaçlarını giderirken başkalarıyla da ilgilenebilmeleri ve dıştan gelebilecek zararlı etkilere direnebilmeleri için dinç ve uzun-süreli seviyelerde bir özgüven geliştirmeleri gerekmektedir. Bir çocukta özgüvenin sağlıklı seviyelerde olması çocuğun ailesi ve toplum içinde sevildiğine ve ona değerinde verildiğine dair olan inancını gösterir, bu nedenle çocuk fena davranılmayı yargı etmediğini düşünür ve bu cins davranışlara karşı daha dirençlidir. Özet Olarak, özgüven sahibi elde etmek benmerkezci elde etmek değildir çünkü özgüven sahibi edinmek kişinin başkalarının gereklilik ve haklarına zarar verecek veya onları ihlal edecek şekilde kendisini herkesin önüne koymasına sebep olmaz.

EMPATİ HİSLERİ GELİŞMİYORSA...

Çocuklukta tipik olarak görülen benmerkezciliğin, yetişkinlikte zihinsel sağlığa yerini bırakması için değişime uğraması gerekmektedir. Hem aile keza de toplum içinde düzenli davranışlar sergileyebilmeleri için, çocukların diğer insanların gösterme açılarını görebilme ve onların yaşadıkları acılar karşı empati yapabilme kabiliyetlerini artan bir şekilde geliştirmeleri gerekmektedir. böylece sağlıklı çocukların giderek başkalarının iyiliğini daha fazla düşündüklerini bildiren dostça işaretler vermeleri beklenir. Bir çocuğun çoğaltma süreci içinde başkalarına karşın empati hislerinin gelişmemesi yetişkinlikte aralarında narsistik kişilik bozukluğunun da olduğu bir dizi önemli şahsiyet bozukluğu geliştirme riskinin erken uyarı sinyallerindendir.”

ERGENLİKTEKİ NARSİSİZMİN ERKEN UYARI SİNYALLERİ

Çocuğun bluğ çağındaki narsist özelliklerine de değinen Klinik Psikolog Mehmet Başkak, narsistik karakter bozukluğunun reşit olanlar, yetişkinler için konulan bir tanı olduğunu belirtirken, çocukluk dönemine ait risk grubu hakkında ise şu bilgileri verdi:

- Israrlı bir biçimde insanları rahatsız edici ve bezdirici davranışlar sergileme, mesela (kendi anne-babaları ve diğer yetişkinler de dahil edinmek üzere) insanlarla dalga geçme, onları gözdağı, aşağılama -ısrarlı bir biçimde ve başkasının zarar görüp görmediğini önemsemeden kazanma isteği,

- Israrla kendi çıkarı için yalan söyleme (yalan söylediğini kabul etmeme, yalanlarını başkasının hatası olarak görüntü, yalanlarını yüzüne vuran kişilere saldırma),

- Kendisini bencil bir manzara açısıyla aşırı derecede değerli görme,

- Başkalarının ihtiyaçlarından çok kendi ihtiyaçlarının karşılanması konusunda ısrarcı olma,

- Koşullar ne olursa olsun kendisinin defalarca özel bir muamele görme ve istediklerini elde etme hakkının olduğunu düşünme,

- Eleştirilmeye, yanlışının söylenmesine veya üzülmeye karşı saldırgan davranışlar sergileme,

- Kötü sonuçlar için ısrarla başkalarını suçlama,

- İnsanlarla işbirliği yapmaktan ziyade onlarla rekabet içine girme,

- Kendi isteklerinin yerine getirilmesi, gerçekleşmesi uğruna ailesi dahil etraftakilerin kötü duruma düşmesini, üzülmesini hiç ihmal,

Çocuğunuz veya bildiğiniz biri bu tür davranışlar sergiliyorsa, aşağıdaki önerilere kulak vererek keza ailenizi keza de toplumu bu kişilerin vereceği mümkün zararlardan koruyabilirsiniz.

haber haberler narsist haberi haberleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
2. Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali Başlıyor
2. Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali Başlıyor