'Yüzde 90 tamam' deyince fırladı

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC)2017 yılı aylık petrol piyasası raporunda göre küresel petrol talebinde büyük bir artış gözleniyor.

'Yüzde 90 tamam' deyince fırladı
'Yüzde 90 tamam' deyince fırladı

2014`te büyük bir düşüşe sahne olan petrol fiyatları, OPEC üyesi ülkelerin üretimi kısma kararının ardından yukarı yönü olan bir ivme kazandı. OPEC`in son raporu da bu toparlanmayı doğruladı.

Bilhassa ABD'nin kaya gazı üretimine yönelmesi, yaşanan Ukrayna krizi, Suudi Arabistan'ın OPEC'in petrol fiyatlarının düşmesindeki belirleyici rolünden sonradan ekonomisi petrol üretimine bağımlı olan ülkelerde büyük bir sorun yaşanmıştı. Petrol fiyatlarının 30 dolar seviyelerine gerilemesinden daha sonra enerji ihtiyacı noktasında dışa bağımlı olan ülkelerin enerji harcamasındaki büyük bir düşüş yaşanırken, Rusya, Venezuela, Suudi Arabistan ve İran gibi ülkelerin ekonomisi büyük bir kriz ile karşısında karşıya kaldı. Özellikle Suudi Arabistan ve Rusya'nın ekonomisi petrol fiyatlarının düşmesinin de etkisi ile büyük bir açık verdi.

VARİL FİYATI 55 DOLAR SEVİYESİNDE

Bu gelişmelerin aleyhinde OPEC üyesi ülkelerin 2016 yılında iki taraflı bir anlaşamaya varmasıyla birlikte petrol fiyatlarında yukarı içten bir yükseliş yaşandı. Suudi Arabistan ve Rusya'nın belirleyici olduğu bu kararın arkasında, petrol fiyatlarında yaşanan artma, OPEC üyelerinin ekonomisine olumlu yansımaya başladı. OPEC üyelerinin kararının gerisinde 2016 yılında petrolün varili 50 dolara yaklaşırken, 2017'nin birincil aylarından itibaren milletlerarası piyasalarda petrolün varil fiyatı 55 dolar seviyelerinde işlem görmeye başladı.

LNG ÜRETİMİ ARTAR

OPEC'in açıkladığı son raporunda da bu yükselişin sürmesi halinde OPEC üye ülkelerin ekonomik anlamda toparlanacağını gösteriyor. Rapora kadar, 2014 sonrası dönemde ekonomisi daralmaya başlayan Rusya'nın 2017 yılında yüzde 0,9 büyümesi bekleniyor. Raporun dikkat çekici ettiği noktalardan bir öteki ise LNG üretiminin artacağı noktasında. OPEC'in raporuna tarafından gelecek yıllarda küresel petrol arzında büyük bir artma yaşanacak. Bu şart OPEC üyesi ülkelerin yanı sıra OPEC üyesi olmayan ülkelerin ekonomisini olumlu etkileyecek. Bu durumun gerçekleşmesinin ise OPEC üyelerinin vardığı son anlaşmaya tabi olduğu belirtiliyor.

'PETROL FİYATLARINDAKİ ARTIŞLA 1,5 TRİLYON RUBLE KAZANÇ SAĞLANACAK'

Milletlerarası Enerji Ajansı yaptığı açıklamada OPEC üyelerinin Üretim Kısıntısı Anlaşmasına rekor seviyede uyduğunu açıkladı. Açıklamaya tarafından üye ülkeler söz konusu anlaşmaya yüzde 90 armoni sağlandı. Bu durumun devam etmesi halinde petrol fiyatlarının yukarı yönlü bir seyir göstereceği belirtiliyor.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, OPEC anlaşmasına ilişkin, "Uzlaşma, yüzde yüz katılım sağlandığında etkin olabilir. Petrol fiyatlarındaki artma doğruca Rusya'nın bütçesine 2017'de ilave 1,5 trilyon ruble kazanç sağlanacak" dedi.

Petrol fiyatlarının yanı sıra küresel enerji fiyatlarını belirleyecek bir öteki husus ise kaya gazının geleceği. ABD'de zengin kaya gazı yataklarının tespiti ve 2015 yılı itibari ile üretimde yaşanan artışın küresel piyasalar üzerinde büyük bir etkisi yaşandı. ABD'nin 2019'a dek kaya gazı üretimini daha da artırması bekleniyor. Kaya gazı üretiminin en büyük etkilerinden biri ise ABD'yi ithalat ülkesi konumundan çıkararak ihracat yapabilecek bir konuma getirmesi olacak. Özellikle Avrupa pazarına açılmayı planlayan ABD'nin kaya gazını bu ülkelere ihraç etmeye başlaması, enerji açısında Rusya'ya asimetrik bir bağımlılığa sahip olan Avrupa'yı rahatlatacağı tahmin ediliyor. Bu durumun küresel enerji fiyatlarını da aşağı çekebileceği belirtiliyor.

Fakat kaya gazı üretiminin önündeki en önemli sorun ise tekonoloji imkanları olarak gösteriliyor. Imal noktasında yeni bir teknoloji gerektiren kaya gazının çıkarılmasının maliyeti epeyce artı. Bu durum ise küresel piyasalardaki enerji fiyatlarının kısa sürede düşebileceği beklentisini zayıflatıyor.

Milletlerarası piyasalarda yaşanan son gelişmelerle ilgili izah etme yapan uzmanlar ise, OPEC'in aldığı son kararların petrol fiyatları üstünde belirleyici olduğunu ifade ediyor.

corsa gsi astra gsi vectra gt opel agile opel combo
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!