MUHTEŞEM YANLIŞLAR BAŞLADI.
TARİH VE SİYASİ BİLİMLER YAZARI - Eren BERBER

MUHTEŞEM YANLIŞLAR BAŞLADI.

   Bu hafta tarih köşemizde ilk olarak gündemin önemli dizisi olan "Muhteşem yüzyıl"dan  bahsetmek istedik.Uzun zamandır ekranlarda ve çeşitli yayın kuruluşlarında gösterimde olan muhteşem yüzyıl bahsi ile geçen  tarih dizisi hakkındaki düşüncelerimizi sevenlerimizle paylaşmak ve daha bilinçli daha aydın bir toplum olmak için amaç edinmekteyiz.

   İlk olarak tarih dizileri toplumumuzu bilgilendirmek için önemli bir araç olmakla beraber olumsuz sonuçlara da yol açmaktadır. Bu olumsuz sonuçlar ,  algı farklılığı  ve bilgi kirliliğinden ibaret olmaktadır. Geçmişimizden geleceğe şanlı tarihimiz hiç bir şekilde olduğundan farklı gösterilmemeli ve kaynağı olmayan bilgiler  verilmemelidir.  Reyting uğruna olaylar saptırılmamalı ve kesin bilgiler ile seyircilerin karşısına çıkılmalıdır. Toplumun ortak tartıştığı konu dizideki   "Harem"  meselesidir. Bu mesele biz tarihçiler olarak elimizde bu kadar net kaynak olmamakla beraber saptırılmış ve  olduğundan farklı yansıtılmaktadır. Önemli olan husus didaktik(öğretici) kavramların konu seçilmesi ve toplumumuzun bilinçlendirilmesi hedef alınmalıdır. Yeni sezon ile beraber  ilk bölümlere bakacak olursak harem algısı değişmemekle beraber üzerinde çok durulduğu algısındayız.

   Bu algının değişmesi için tarihin tozlu sayfalarından epik(kahramanlık) ,didaktik(öğretici)  kavramların daha ağır basacağı konular seçilmelidir. Dizinin ilerleyen bölümlerdeki görüşlerimizi sizinde fikirlerinizle tekrar ele alıp yorumlayacağız , tekrardan görüşmek üzere.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!