Çocuklarla Pozitif İletişim
Aile Danışmanı - Sanat Terapisti - Sabahat YAZICI

Çocuklarla Pozitif İletişim

Çocuklarla Pozitif İletişim 


RABBİMİN bize emaneti olan çocuklarımızla  kurduğumuz sağlıklı iletişim son derece önemli bir konudur. Mutlu çocuklar mutlu ailelerde yetişir.Mutlu ailelere bakıldığında iletişimi güçlü, yapıcı eleştiri yetenekleri gelişmiş ve empati yapabilen bireylerden oluştukları görülür.
Çocuklarımızla pozitif iletişim kurmanın baş yolu onları dinlemek ve onlardan ne istediğimizi doğru ifade edebilmektir.Biz genelde ne istemediğimizi söylüyoruz oysa ne istediğimizi açık bir şekilde ifade etmeliyiz.Çocuklarımızın güçlü yönlerine vurgu yaparken, geliştirmesi gereken yönlerinde de onlara örnek olmalıyız. 


Net olmalı fazla kural koymamalı ancak koyduğumuz kuralları takip etmeliyiz. Çocuklarımızla iletişimde  tutarlı olmalıyız.Kendi kişisel sorunlarımızın sorumluluğunu onlara yüklememeliyiz. 
Herşeyden önce onları sevgiyle büyütmeliyiz.Ailemiz bizim cennetimizdir çünkü. İlerde çocukluklarına döndüklerinde onları karşılayan mis gibi tarçınlı kek kokusunu ya da fırından yeni çıkmış poğoça kokusunu, annesinin güler yüzlü çiçek kokusunu, babasının güven veren huzur kokusunu hatırlamalarını istemez miyiz?


Onlarla geçirdiğimiz zamanlarda ailece yapacağımız etkinliklerimiz olmalı. Kitap okuma saati, İbadet etme saati,sohbet saati gibi özel zamanlar hem çocuklara vakti güzel kullanmayı öğretir, hem aidiyet duygusunu güçlendirir,hemde hayatında unutulmayacak izler bırakır.
Şunu unutmayalım hayatta herşey telafi edilir ancak bir çocuğun çocukluğu geri gelmez.
Çocuklarımızla geçireceğimiz sımsıcak ve içinde huzur kokan,  güven kokan , gülücüklerin havada uçuştuğu, edebin sarıp sarmaladığı yuvalarımızın sayısının artması duasıyla...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!