Ortadoğu ve Afrikayı nasıl görmeliyiz
TARİH VE SİYASİ BİLİMLER YAZARI - Kübra GENÇ

Ortadoğu ve Afrikayı nasıl görmeliyiz

 

Osmanlı zamanında Ortadoğu ,Afrika kavramları nasıldı ? Günümüzde ne kadar doğru biliyoruz bu toprakları ,geçmişte bizim topraklarımız olduğu noktasında ne kadar hem fikiriz. Şimdi neden çok kolay reddeder olduk buraları? Elitliğimize ters mi düşüyor Afrika bizimdir demek, yoksa oradaki aç çocukları acımak mı yeterli geliyor bize..

Neden Afrika’nın sadece aç kalan ,susuz kalan bölgelerini haber yaparlar. Bizim akıllarımızda olan Afrika ; sefillik ,fakirlik, yardıma muhtaç Afrika ve toplumu.. Peki ya güzellikleri olan Afrika neden hiç ön planda değil .. Bir zamanlar Osmanlı himayesindeyken mutlu olan Afrika’dan geçimi yüksek olan Afrika’dan neden kimse söz etmez. Neden kimse söylemez ki büyük başak güçlerden sonra Afrika değerini kaybetti diye, dile getirmekten bile korkar mı olduk yoksa . Benliğimizi yitirtiyorlar bize sessizliğimizi bozma vakti değil mi ?

 

Osmanlı Devleti son zamanlarındayken dünya büyük bir savaşın kapısındaydı. Devlet özel konumu olan Kudüs’ü doğrudan İstanbul’a bağlı bir sistem ile yöneterek idaresini sağlıyor buna rağmen orada ve çevresinde dünyanın o günkü büyük güçleri faaliyetler gösteriyorlardı. Bugün nasıl Suriye’ye yapılanlara elden geldiğince müdahale edebiliyorsak o gün şartları da buydu. Özellikle misyonerler aracılığı ile inanç gurupları birbirine karşı kışkırtılmakta ve sorumluluk asırlardır barışı sağlayan Osmanlı Devleti’ne kalmaktaydı. Bütün dünyanın dikkatleri bu bölgede yoğunlaşmıştır. Bugün, yarın ve gelecekte her zaman dünya durdukça dikkatler Kudüs ve etrafındaki coğrafyaya (Ortadoğu’ya) yoğunlaşacaktır. Neden mi? Bu topraklar ; Hz. Musa’nın dolaştığı güzergah, Hz. İsa’nın doğduğu yer ve de Hz. Muhammed’in(sav) Miraca çıktığı yerdir. Her ne kadar daha sonra gerek petrol gerek başka zenginliklerden dolayı bölgeye olan ilgi asla hız kesmeden devam etse bu bölgeye olan ilgi yukarıdaki nedenlerden dolayı hiç bir zaman bitmemiş ve bitmeyecektir. Dünya her zaman her an önemli olan ve her saniye konuşalacak en önemli konudur . Afrika toplulukları insanlığa pek çok şey hediye etmişlerdir. Ancak bugün bilinçli bir şekilde Afrika’nın sadece olumsuz yönü dünyaya servis edilmektedir. Oysa orada da bilim vardı, sanat vardı. ürkler Ata yurtlarından Batı’ya doğru geldiklerinde ilk yurtlarını ve ilk siyasi teşkilatlarını Afrika, akabinde Ortadoğu’da (Irak-Suriye) kurduktan sonra nihayetinde de Anadolu’ya yerleşmişlerdir. Türklerin Anadolu’dan önce ilk devlet kurdukları yerin Mısır olduğu unutulmamalıdır. Yani Türkler Anadolu’da tutunma gücünü burada toplamışlardır. Buradan aldıkları ile Anadolu merkezli bir dünya devletini, Osmanlı Devleti’ni kurabilmişlerdir. Bu coğrafya Türkiye’nin tabii müttefikidir. Ancak çeşitli nedenler ile uzun zaman ihmal edilmiş ve hatta unutulmuştur. Gönülden bağımız var  fiziki bağlarımız dışında bizim  hem Ortadoğu hem de Afrika’ya, Ortadoğu’nun tamamına yakını, Afrika’nın çoğunluğu Müslümandır. Türkiye ile bu coğrafya arasındaki tarihi bağlar yok edilemeyecek …

 

Bu coğrafyalarda Osmanlı’dan kalan mimari dokuların varlığına bile tahammül gösteremeyen başak güçler hafızalardan bu dostluğu silmeyi başaramayacaklar. Ülkemizde gerekli önemi göstermemiz gereken sahip çıkmamız gereken meselelerden biri… Gözardı edemeyiz tarihimizi,geçmişimizi… Bize ait olanı değiştirmlerine izin vermemeliyiz..

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!