Kişilik Bozuklukları
Aile Danışmanı - Sanat Terapisti - Sabahat YAZICI

Kişilik Bozuklukları

Bireyin toplumsal uyumunda işinde ve özel hayatında görülen bozulmaların uzun süre yaşanması haline kişilik bozuklukları denir.Bilişsel duygusal ve düşünce yapısındaki bozukluklardır. Genellikle ilk bulgular geç ergenlik ve erişkinlikte ortaya çıkar.


Alkol ve madde kullanma, sorumluluktan kaçma,yaptığı hatalardan  suçluluk duymama, çevreyle çatışmaya girme gibi özelliklerle kendini gösterir.
Paranoid kişilik bozukluğu,Şizoid kişilik bozukluğu,Şizopital kişilik bozukluğu,Antisosyal kişilik bozukluğu,Borderline kişilik bozukluğu Histrionik kişilik bozukluğu, Narsistik kişilik bozukluğu, Kaçıngan kişilik bozukluğu,Bağımlı kişilik bozukluğu,Obsesif-kompulsif kişilik bozukluğu Pasif -agresif kilikik bozukluğu, Depresif kişilik bozukluğu gibi tanılarla seyredebilir. 
Bugün sohbetimizde  size Obsesif- Kompulsif Bozukluktan bahsedeceğim.OKB ler aşırı mükemmelliyetçilik özelliği gösterirler.


Ahlak,doğruluk ,değerler gibi konularda esneklik göstermezler.
Katı ve inatçıdırlar.
Aşırı düzen ve titizlik sergilerler.
Aşırı kararsızlık ve erteleme gösterirler.Düzen simetri ve kusursuzluk ihtiyacı duyarlar.Genellikle rahatsız edici olan akıldan çıkmayan ve uykuyu bölen kelimelere,görüntülere veya düşüncelere takılıp kalırlar.
Belirli kelimeleri cümleleri sık sık tekrarlar.İşleri belirli bir sayıda yapma ihtiyacı duyarlar.Değerli olmayan şeyleri toplar biriktirirler.
Takıntılar davranışta ritüeller olarak kendini gösterir.Elini 30 defa yıkama gibi,8 kere kapıya vurmak gibi.
Çoğumuzda zaman zaman takıntılı düşünceler ya da davranışlara rastlanabilir, ancak normal davranışlar kontrol edilemez bir hal aldığında sorun olarak karşımıza çıkar. Ve hayatımızı çekilmez hale getirir. 
Sorunun kaynağını çoğunlukla bilinçte değil bilinçdışında aramak gerekir.Duygusal yüklerimizden  ve bilinçdışına attığımız kaygılar ya da sıkıntılardan  kurtulurak rahatsızlığın üstesinden gelebiliriz. Tabiiki iyi bir uzman eşliğinde.
Çözülmeyecek sorun yoktur yeter ki çözmek için harekete geçelim.


Esen kalın efendim...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!