Ortadoğu  meselesi ?
TARİH VE SİYASİ BİLİMLER YAZARI - Eren BERBER

Ortadoğu meselesi ?

Ortadoğu ; coğrafi değil , siyasi bir tanımdır. Bunun neden siyasi bir tanım olduğunu yazının ilerleyen kısımlarında belirteceğim. Tarihte bölgenin jeopolitiğini coğrafya belirler. Bölgenin kaynakları  ortadoğu'nun önemini  belirleyen unsurdur.

Dünyanın bağımlı olduğu enerji kaynakları bu bölge üzerinde olmakla beraber ; dünyanın en önemli cazibe noktası ve her daim çatışma alanıdır. Bölge ilk defa şehirleşmenin ortaya çıktığı coğrafya olmakla beraber, 3 büyük semai din olan Yahudilik , Hristiyanlık ve İslamiyet'in de doğduğu coğrafyadır. Bu bölgeye hakim olan devletler büyük imparatorluklar kurabilmişlerdir. Avrupa-Asya-Afrika ortasında kalan bölge en önemli geçiş noktasıdır. Bu nedenle bölgedeki önemli enerji kaynaklarını dünyaya ulaştırabilecek önemli dağıtım kaynaklarına sahiptir. Günümüzde de hâla daha çatışmaların devam ettiği  bir bölge konumundadır. Bölgenin kontrolünü ele geçiren  siyasi güçler kendi politikalarını bölge üzerinde uygulamaya başlar. Her büyük güç kendi politikasını bölge üzerinde gösterir. Devletler kendi politikasını bölge üzerinde benimsetmeye çalışmasından dolayı kavram siyasi bir tanım kazanmaktadır. Bir çok ülke gözü ve kulağı bu bölge üzerinde olması buradaki enerji kaynakları, ulaşım imkanı vb. nedenler etkilidir. Geçmişten günümüze  çatışma bölgesi olan ortadoğu ilerleyen zamanlarda da önemini koruyacak ve bölge ne yazık ki her daim çatışmaya müsait olacaktır. Buradaki dış dinamikler  kültürel yozlaşma , bölgeyi egemen altına alma ve sömürgecilik planlarını her daim sürdürmüşlerdir. Bölgenin hakimiyeti kendi dış dinamiklerin elinden uzaklaştığı vakit bu topraklar biraz huzura kavuşabileceklerdir.

Bahsettiğimiz bu dış dinamikler bölgenin coğrafi tanımını siyasi bir tanıma dönüştürmüş olmakla beraber bölgenin kaderini kendi ellerinde tuttukları aşikâr olmaktadır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!