19.yy'da İstanbul
TARİH VE SİYASİ BİLİMLER YAZARI - Eren BERBER

19.yy'da İstanbul

İlk olarak derin bir geçmişe sahip olan ve bir çok devlete ev sahipliği yapmış olan bir şehri anlamak bir zaman diliminin içinde gerçekleşemez. Lakin bizim bu şehri anlatmaya ne sayfalarımız yeter ne de kalemimiz. İstanbul yakın geçmişimizde nasıl durumda olduğunu ve şehrin dikkat çeken özelliklerini vurgulamak 19.yy  dönemini sizin hayallerinizde bir tarihi gezinti yapmak istedik.

1830'lara kadar klasik bir türk islam şehridir. Meydanlar , az konutlar , ahşap evler , dar ve çıkmaz sokaklar vardır. "Çıkmaz sokaklar "bize mahremiyet olduğunu göstermektedir. Sokakların "dar"olması ise trafik yaya odaklı olmasından dolayıdır. İstanbul iki kısımdan oluşur. İlk olarak " Bilad-i selase"(Üsküdar,Galata,Eyüp) bölgelerini kapsamaktadır. İkinci olarak sur içi (Payitaht ve çevresi ) olan bölgelerdir. Sur içi yoğun olan bölge çünkü saray çevresi olan kısımdır. Mahallelerde temel yapı millet sistemine göre şekilleniyor. Balat - Yahudi , Fener-Rum , Sur içi-Müslüman. Câmiler ve külliyeleri daha çok meydanlar olarak kullanılıyor. Meydanlara bakacak olursak; At , Et ve Bâyezid meydanı vardır. 93 Harbinden sonra şehir nüfusu artmaya başlıyor. Çünkü mülteci akımı var. M.köy , Nişantaşı ve Taksim  bölgeleri apartmanlaşmaya başlıyor.

Şehir yönetimine bakacak olursak  yönetimden "kâdı" sorumlu. Mahallelerden ise "imâm" sorumlu. İlk defa Galata da "belediye teşkilatı" kuruluyor. 1848'den sonra şehir planlaması başlıyor. Sokak ve şehir yapılanmasıyla ilgili Mustafa Reşit'in Fransadan gelmesiyle nizamnameler çıkarılıyor. Bu dönemde Şehirde büyük yangınlar gerçekleşiyor.  Bu yangınlar sonucu  yanmış binalar yeni yapılanma için alanlar oluşturuyor.  Şehir her açıdan gelişme ve ilerlemeye müsait olduğu için gelişmeler sonraki dönemlerde devam etmektedir. Bir şehri en iyi anlamak O şehirde yaşamaktır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!