Denizin Reisi
TARİH VE SİYASİ BİLİMLER YAZARI - Eren BERBER

Denizin Reisi

Barbaros Hayreddin Paşa, 1478 yılı Midilli'de doğdu. Asıl adı Hızır'dı. Kanuni Sultan Süleyman tarafından, Hayreddin ismi verildi. Doğu Akdeniz'de "kızıl sakallı" manasına gelen Barbarossa diye tanındı. Babası  Yakup Ağa , bir Osmanlı sipahisiydi. 1461 yılında Midilli'nin fethi sırasında Fatih Sultan Mehmed'le birlikteydi. Hızır'ın , İshak , Oruç ve İlyas adında üç kardeşi vardı. İshak ve Oruç Reis'ler şehit olunca Barbaros Hayreddin paşa Cezayir Beyliği'ne atandı. Daha sonra İstanbul'a davet edildi. Kanuni tarafından Cezayir Beylerbeyi ve kaptan-ı deryalığa tayin edildi. Barbaros Hayreddin paşa , 80 gemilik donanma ile Akdeniz'e açıldı. Alman imparatorluğu , Papalık , İspanya , Napoli , Ceneviz ve Portekiz donanmalarına karşı büyük zaferler kazandı. Barbaros Hayreddin Paşa komutanlığında Preveze Deniz Savaşı kazanıldı. Böylelikle Akdeniz'de Türk hakimiyeti başladı.
Barbaros Hayreddin Paşa 5 Temmuz 1546 yılında İstanbul'da vefat etti. Onun ölümü için "Denizin Reisi öldü" denildi. Güçlü, zeki ve cesur bir komutandı. Ömrünün tamamı neredeyse denizlerde geçtiğinden dolayı  Rumca, Arapça , İspanyolca, İtalyanca ve Fransızca dillerini çok iyi bilirdi.

Barbaros Hayreddin Paşa 12 sene kaptan-ı deryalık hizmetinde bulunmuştur. Deniz gücünün ilerlemesinde ve tersane , medrese gibi yerlerde usta denizcilerin yetişmesinde önemli rol oynamıştır. Barbaros Hayreddin Paşa , devletin sınırlarını Fas'a kadar uzattı. Kendi servetini bir çok  yapı inşasına harcamıştır. Bunlar; Hanlar, hamamlar, konaklar, evler, değirmenler, fırınlar. Barbaros Hayreddin Paşa, geceyi üçe ayırırdı. Birinci kısmında Kur'an-ı Kerim okur, ikinci kısmında ibadet eder ve üçüncü kısmında da uyurdu.

Hiç bir zafer kolay kazanılmamıştır. Başarı kendi içinde saklı olmakla beraber , Allah yolundan ayrılmayan Barbaros Hayreddin Paşa , zaferlerine zafer katarak şüphesiz  İslam bayrağını daima göklerde tutmuştur.  Merak edenler için Barbaros Hayreddin Paşa , sağlığında Beşiktaş'ta yaptırdığı medresenin yanındaki türbesine defnedildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Super Mario Run Android İçin Yayınlandı!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!
Dolar Düşüyor mu? Yükseliyor mu? Son Rakamlar!